Leja Marian.

Leja Marian.

1936 1946 1951   , 1960 .

      Urodził się 14 lutego 1916 r. w Kościerzynie.

      Rodzice:

      ojciec Leja Stanisław,

      matka Emilia Leja (Hamerska).

      Żona - Helena Leja (Bakkał), która urodziła dwóch synów:

       - Marka w 1950 roku oraz

       - Jerzego (Jurka) w 1953 roku.

      Z wykształcenia inżynier rolnictwa, ukończył w 1960 roku Akademię Rolniczą w Poznaniu. Pracował w państwowym sektorze związanym z produkcją rolniczą. Przez długie lata piastował funkcję dyrektora Technikum Rolniczego w Grabonogu.

      Odszedł na emeryturę w 1981 roku.

      Zmarł 18 lipca 1983 roku w Gostyniu.

      Zawsze opowiadał, że przez długie lata pływał i pracował jako kucharz na Batorym ale to był tylko jego sztandarowy żart.

      Pamiętam mecz pomiędzy hokejowymi reprezentacjami ZSRR i Polski, który odbywał się podczas pobytu Heli i Mariana w Moskwie. W tym czasie drużyna ZSRR reprezentowała najwyższy światowy poziom, natomiast Polska, delikatnie mówiąc, była kopciuszkiem w tej dziedzinie. Zdarzają się jednak cuda, bo tym razem reprezentacja Polski odniosła zwycięstwo! Marian prawie oszalał z radości i to do tego stopnia, że nie podejmuję się tego opisać. Prawdą jest, że jego nastrój został nieco ostudzony przez mojego toy teriera Mikę. Mszcząc się za to, że Marian przegonił go z fotela, na którym zazwyczaj przesiadywał, Mika wskoczył na tapczan i obsikał dwie ostatnie, czyste koszule Mariana, które były przygotowane na powrotną podróż.
      Ze wspomnień Wiktora Bakkał

Drzewo

@Mail.ru